Jak jsem šel fotit pole dance
Jednoho dne jsem šel fotit holky, které prováděly "tanec u tyče". Nešlo o lascivní pohyby, ani o žádnou procházku růžovým sadem, ale byl to tvrdý trénink plný náročných gymnastických a akrobatických prvků na vertikální tyči.
Tato disciplína se nazývá pole dance. Jde tedy o moderní, tanečně sportovní disciplínu. Dívky dokonce měly drobné spáleniny z tyče, ale jak mi bylo s úsměvem sděleno, to je prý normální.
Vysoké nároky na fyzickou sílu
Pole dance klade na "sportovce" vysoké nároky. To mi ostatně při focení ukázaly. Ony nároky se týkaly zejména fyzické síly, flexibility, tanečního projevu a přesnosti provedení jednotlivých prvků.
Pole dance můžeme i zařadit mezi fitness, které zaručuje zpevnění těla, zejména břišních svalů. A že by pole dance byl výhradou žen, není tomu tak. Mezi těmi, kdo propadli pole dance se objevují i čím dál častěji muži i děti a to již od 6 let.
Pole dance má svůj původ pravděpodobně v Indii a to ve cvičení Mallakhamba, který využívá vytrvalosti a síly na dřevěné tyči, která má však širší průměr. Mallakhamba vznikla ve 12. století.
V roce 1920 pak v čínském cirkuse využili akrobaté tyče, která podpírala celý stan a byla uprostřed. Úspěch tohoto vystoupení vedl k rozvinutí nových cirkusových čísel - Chinese pole, kde mají účinkující dvě tyče, které různě přeskakují, drží na nich pózy, šplhají po nich atd. Právě z toho vychází dnešní podoba pole dance.
V 80. letech minulého století se v USA a v Kanadě podobná vystoupení přesunuly do striptýzových barů. Na tance u tyče se chodila dívat velká část mužského rodu. Dnešní podoba pole dance vznikla v 90. letech. Tyč se začala využívat ke kondičnímu cvičení. Náročná čísla se zařadila do různých varietních, divadelních, nebo koncertních představení. Náročnost na tyči se stále stupňuje.
Počátky pole dance v ČR se datují od roku 2008. První kurzy pro veřejnost začaly v roce 2009 v Praze. V současné době se pole dance rozšířil po celé republice.
Pole dance má dokonce své soutěže. Ti nejlepší se pak utkávají na pravidelném světovém šampionátu. V soutěži má dokonce několik kategorií: pole sport, pole art a pole exotic. Soutěže jsou nejen pro jednotlivce, ale i páry a dokonce i skupiny.
Chtěl jsem si pole dance vyzkoušet. Věřte, že jsem se nevyšplhal ani do půlky tyče, natož abych něco předvedl. Raději jsem vzal opět do ruky foťák a s otevřenou pusou jsem fotil nejen krásné ženy, ale hlavně jejich pole dance.
Foto, text: Petr Mráček, FB: https://www.facebook.com/petr.mracek1/